• neovplyvňuje prirodzenú zrážanlivosť krvi
  • doposiaľ neboli zistené žiadne vedľajšie účinky a alergické reakcie
  • podpora zdravého krvného obehu

Časté otázky

Prečo je zdravý krvný obeh taký dôležitý?
Krv nezásobuje len naše vnútorné orgány živinami a kyslíkom, ale reguluje aj telesnú teplotu a podporuje imunitný systém. Preto je zdravý krvný obeh dôležitý pre naše zdravie a fyzickú pohodu. Stres, nesprávna výživa a nedostatok pohybu sú rizikové faktory, ktoré môžu škodiť nášmu zdraviu.
Akú úlohu zohrávajú krvné doštičky pri udržiavaní zdravého krvného obehu?

V prípade poranenia nám krvné doštičky pomáhajú zastaviť krvácanie tým, že zabezpečia zrážanie krvi a tým uzavrú ranu.  Ale prečo sú krvné doštičky ešte také dôležité pri udržiavaní zdravého krvného obehu?

S pribúdajúcim vekom krv hustne pôsobením rôznych rizikových faktorov. Vedci zistili, že kvalita krvných doštičiek pritom zohráva významnú úlohu. Pribúdajúce „lepkavé“ krvné doštičky sa ukladajú jedna na druhú, a tým krv zahusťujú . Prirodzená elasticita a krvný tok sú tým pádom ohrozované.

Kvalita krvných doštičiek ovplyvňuje arteriálny cievny systém.

prietok-krvi

  1. zdravá tepna, ktorá zásobuje naše telo dôležitými živinami a kyslíkom (vychádzajúca zo srdca, volá sa artéria)
  2. ukladajúce sa usadeniny na stenách ciev
  3. zvýšená agregácia, ukladanie krvných doštičiek jedna na druhú a z toho vyplývajúce zužovanie ciev
Akú úlohu hrá trombóza pri srdcovo-cievnych ochoreniach?

Trombóza (krvná zrazenina) je najčastejšou príčinou úmrtí vo vyspelom svete. Srdcovo-cievne ochorenia u nás tvoria viac ako polovicu úmrtí. Ide hlavne o ischemickú (koronárnu) chorobu srdca, mozgové cievne ochorenia (mozgovú porážku) a o ďalšie cievne ochorenia. Dôležité orgány (srdce, mozog) majú prerušený krvný prietok a postihnuté časti orgánov postupne a rýchlo odumrú.

Ako zabrániť trombóze?

Trombóza vzniká súhrou troch činiteľov- poškodením cievnej steny, spomalením prietoku krvi a zmenou vlastností krvi. Ak týmto činiteľom bránime v účinku, predídeme trombóze. A to treba robiť celý život. Ide o pestovanie zdravého spôsobu života s odstránením tzv. ovplyvniteľných rizikových faktorov srdcovo-cievnych ochorení, ktorými sú napr. nadváha, nízka fyzická aktivita, nezdravá strava, fajčenie, stres… Pri eliminácii týchto rizikových faktorov je pravdepodobné, že sa naše cievy a vlastnosti našej krvi nezmenia a ostane zachovaný zdravý prietok krvi.

Existujú prirodzené látky v potravinách, ktoré majú antitrombotické účinky?

Výskum ukázal, že denný príjem tzv. „antitrombotických“ potravín môže byť vhodnou a efektívnou cestou prevencie KVS ochorení. Epidemiologické štúdie poukazujú na priaznivý účinok červeného vína a hrozna. Každopádne, okrem viniča majú antitrombotický účinok aj iné rastliny, najmä z radov ovocia a zeleniny. Podobný účinok preukázala aj šťava zo špeciálnej odrody surovej cibule, cesnaku, alebo aj extrakty a šťavy plodov pomaranča, grepu, zemiakov, jahôd. Z bežných liečivých rastlín sa antitrombotický účinok zaznamenal u tymianu, rozmarínu, koriandru, pamajoránu, sezamových semien. V poslednom období z uvedených rezonuje najmä paradajka, ktorej priaznivý účinok v prevencii trombotických stavov bol potvrdený klinickými štúdiami a na ich podklade aj zdravotným tvrdením EFSA (Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín): „Vo vode rozpustný paradajkový koncentrát (WSTC I a II) pomáha udržiavať normálne zhlukovanie krvných doštičiek, čím prispieva k zdravému prietoku krvi“.

Je možné použiť extrakt z akejkoľvek paradajky?
Obsah sekundárnych metabolitov v  paradajkách závisí od viacerých faktorov. Sú to najmä pôda, klimatické podmienky, odroda, zrelosť, ako aj spôsob zberu, uskladnenia a spracovania. Z toho vyplýva, že nie každý paradajkový plod musí mať rovnaké zloženie a rovnaký účinok.
Ako a v akom množstve môžem Syntrival® užívať?

Podľa Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín je odporučená denná dávka špeciálneho, vo vode rozpustného paradajkového koncentrátu WSTC II 150 mg. Priaznivý účinok na krvné doštičky a krvný prietok nastupuje po približne 3 – 5 hodinách  a  trvá 12 až 18  hodín, potom sa všetko vracia späť do normálu. Paradajkový koncentrát WSTC II možno užívať dlhodobo.

Dávkovanie Syntrivalu

  • 1 tableta denne
  • prehltnúť vcelku a zapiť pohárom vody
  • balenie obsahuje 30 tabliet (mesačná dávka)
  • užívanie Syntrivalu nie je časovo obmedzené
  • doplnok zdravej výživy

Prihláste sa k odberu noviniek

Napíšte nám svoju emailovú adresu a zaradíme vás do zoznamu odberateľov newslettra.